Nespečnost je vse pogostejši pojav, s katerim se soočajo tako mlajše kot starejše osebe. Razlogov za slabo spanje ali celo za nespečnost je lahko veliko. Včasih niti sami ne vemo, zakaj ne moremo spati. Pametno je, da si sledimo skozi dan in poskušamo ugotoviti, kaj je krivo za to.
Navadno ne spimo, kadar smo pod prevelikim stresom oziroma nas kakšna zadeva precej skrbi oziroma muči. Spanec nam lahko ukrade tudi nepravilno prehranjevanje in neaktivnost. Nekateri ne morejo spati, ker si denimo v popoldanskem času privoščijo predolgi počitek. Na spanja neugodno vplivajo tudi uživanje kave v poznih urah, kajenje, alkohol in še bi lahko naštevali.
Kako je nespečnost lahko povezana s pametno tehnologijo?
Medtem ko nekateri za nespečnost iščejo številne rešitve, pa se premalo poglobijo v to, kaj jo pravzaprav povzroča. Včasih niti ne pomislijo na kaj, kar bi jo lahko povzročalo. Vse premalo ljudi se denimo zaveda, da bi lahko na nespečnost ali na slab spanec vplivala pametna tehnologija.
V rokah ves čas nosimo pametni telefon in nenehno pogledujemo nanj. Nanj smo osredotočeni tudi tik pred spanjem. A če bi se dobro zavedali, kaj v naših možganih lahko povzroča svetloba, ki prihaja iz zaslona naprave, verjetno vsaj nekaj ur pred spanjem ne bi gledali oziroma uporabljali telefona, prav tako ne televizije, računalnika in drugih podobnih naprav, ki jih je na trg spravila pametna tehnologija.
Preproste rešitve za nespečnost
Vsekakor morate najprej najti vzrok za nespečnost, nato pa se lotiti tudi reševanja. Določene osebe imajo celo takšno preglavico s spanjem, da obiščejo psihoterapevta, kar lahko predstavlja zelo učinkovito rešitev.
Še pred obiskom strokovnjaka pa si nekateri raje pomagajo z nekaterimi zelo preprostimi pripravki pred spanjem. Dobro naj bi na primer pomagal metin čaj. Vse bolj priljubljen napitek za spanje pa je tudi čaj iz konoplje, ki pa ga je seveda potrebno pravilno pripraviti, da sploh deluje.
Tisti, ki ne morejo spati, se pogosto po prvo pomoč zatečejo kar v lekarno, kjer jim lekarnarji svetujejo, kaj vzeti, da bi bolje spali. Na voljo je kar nekaj izdelkov, a verjetno prav vsak ne deluje dovolj dobro na vsakogar. Zato se je pred jemanjem dobro posvetovati kar s svojim zdravnikom.