Zdravje

Od kje izvira olje črne kumine?

Črna kumina (Nigella sativa) je enoletna rastlina iz družine zlatičevk, poznana tudi kot zamorska kumina ali navadna črnika. Raste do 50 cm in ima uporabna semena, ki so rahlo grenka in dišijo po janežu. Gojiti jo je razmeroma enostavno, a zahteva toplo podnebje in peščena tla. Rastlina, ki izvira iz Indije, je zaradi svojih zdravilnih lastnosti znana po vsem svetu in jo ponekod imenujejo “Alahov blagoslov.”

Črna kumina v zgodovini in tradicionalni medicini

Že več kot 2000 let ima črna kumina ključno vlogo v orientalski medicini, kozmetiki in kuhinji. Prerok Mohamed jo je opisal kot zdravilo za vse bolezni razen smrti. Olje črne kumine je bilo priljubljeno med starimi Egipčani in grško-rimskimi kulturami. Nefretete, egipčanska kraljica, je uporabljala to olje za nego las in nohtov, medtem ko so Egipčani verjeli, da je ta rastlina dobra spremljevalka v onstranstvo.

Ponovno odkritje črne kumine v sodobnem času

Črna kumina je po dolgem obdobju pozabe pridobila pozornost v 90. letih prejšnjega stoletja. Pozornost je pritegnil primer ozdravitve konja z astmo, kar je sprožilo raziskave o njenih učinkih. Črna kumina se zaradi svojega izrazitega okusa pogosto uporablja kot nadomestek popra, vendar je njena glavna vrednost v zdravilnih lastnostih. Uživamo jo lahko v obliki strtih semen z dodatkom medu ali kot olje, pri čemer velja priporočilo za omejen vnos – do ene čajne žličke trikrat dnevno, najbolje ob obroku.

Prekomerno uživanje črne kumine lahko povzroči draženje prebavnega sistema in sproži alergijske reakcije. Priporočljivo je posvetovanje z zdravnikom, še posebej ob sočasnem jemanju zdravil. Ženskam, ki načrtujejo nosečnost ali so noseče, uporaba črne kumine odsvetujemo, saj lahko deluje kontraceptivno in vpliva na krčenje maternice.

Timokinon kot ključna sestavina

Semena črne kumine vsebujejo dragocene snovi, kot so omega-3 maščobne kisline, vitamini in minerali. Njena najpomembnejša sestavina je timokinon, močan antioksidant, ki blaži bolečine, preprečuje epileptične napade in varuje živčne celice. Poleg timokinona črna kumina vsebuje več kot 100 bioaktivnih snovi, vključno s p-cimenom in karvakrolom, ki prispevajo k njenemu močnemu antioksidativnemu delovanju.

Lepotilni učinek linolenske kisline v črni kumini

Med ključnimi sestavinami črne kumine sta nigelon in nigelidin, ki prispevata k zdravilnim učinkom rastline, medtem ko linolenska kislina izstopa zaradi svojega lepotilnega vpliva na kožo in lase. Črna kumina pomaga organizmu kot celoti, saj deluje sinergijsko in pozitivno vpliva na splošno zdravje.

Že arabski zdravniki so cenili črno kumino zaradi njenega vpliva na vitalnost, boljše počutje in zmanjšanje utrujenosti. Prav tako podpira delovanje imunskega sistema, uravnava krvni sladkor in znižuje holesterol. Redno uživanje črne kumine izboljšuje delovanje možganov, spodbuja obnovo živčnih celic ter ščiti pred Alzheimerjevo boleznijo. Prav tako varuje ožilje, zmanjšuje vnetja in zmanjšuje tveganje za krvne strdke.

Črna kumina pomaga pri prebavnih težavah, od kašlja do zaprtja in zgage. Izboljšuje stanje kože, zdravi akne in ekceme, ter spodbuja rast las. Čaj iz črne kumine blaži menstrualne krče in izboljšuje splošno dobro počutje.