operacija čeljusti
Zdravje

Najpogostejši razlogi za operacijo čeljusti

Operacija čeljusti je precej zahteven postopek, za katerega se odloči veliko ljudi, ki izgubijo zobe v svoji zgornji čeljusti – predvsem zadnje zobe. Zaradi anatomije lobanje ima zadnji del zgornje čeljusti manj kosti v primerjavi s spodnjo čeljustjo.

Seveda obstajajo še številni drugi razlogi za operacijo čeljusti. Zanjo se lahko odločite, če pride do izgube kosti v ustni votlini zaradi parodontalne bolezni, bolezni dlesni. Do izgube čeljustne kosti lahko pripelje tudi izguba zob.

Kaj je potrebno opraviti pred posegom?

Še preden poteče operacije čeljusti, je treba obvezno opraviti CBCT. Le tako lahko zobozdravnik oziroma kirurg naredi študijo anatomije čeljusti in sinusa. Obenem se s tem zelo natančno izmeri višino pa tudi širino obstoječe kosti in oceni samo zdravje sinusa.

Če ima pacient sezonske alergije, mora operacija čeljusti potekati v času, ko te niso aktivne.

Kratek opis postopka operacije čeljusti

Kirurg prereže dlesen, na mestu, kjer so bili zobje. Tkivo na dlesnih se dvigne, da se čeljustna kost lahko izpostavi. V kost nato izreže majhno ovalno okno. Membrana, ki sinus obdaja na drugi strani okna, sinus ločuje od čeljustne kosti.

Oglejte si video s kratko animacijo, ki prikazuje postopek operacije čeljusti.

Nato kirurg membrano nežno potisne navzgor ter stran od čeljusti. Granule kostnega materiala namesti v prostor, v katerem je bil sinus. Sama količina uporabljene kosti je lahko zelo različna. Kljub temu se navadno doda samo nekaj milimetrov kosti. ko je dodatna kost na mestu, strokovnjak tkivo zapre s šivi.

Po operaciji čeljusti

Po operaciji čeljusti je možnost, da ima pacient oteklino ali podpluto oziroma modrico. Prav tako je možna tudi krvavitev iz nosu ali ust. Pacient se v tem času ne sme na silo usekniti ali kihati. To bi namreč lahko hitro povzročilo premik dodatne kosti pa tudi zrahljanje šivov.

operacija čeljusti za zdravljenje težav z zobmi
Operacija čeljusti traja približno 2-3 ure pri operaciji 1 dela čeljusti in 4-5 ur pri operaciji 2 delov čeljusti, odvisno od obsega operacije.

Zdravnik navadno po operaciji predpiše sprej s fiziološko raztopino, da lahko notranjost nosu ohranjate primerno vlažno. Prav tako predpiše zdravilo za preprečevanje vnetja ter zastojev. Praviloma se prejme tudi analgetike oziroma zdravila proti bolečinam, antibiotik in posebno ustno vodico za pomoč pri učinkovitem preprečevanju okužb.

Za večino pacientov je značilno, da po postopku operacije čeljusti občutijo rahlo nelagodje. Po dobrem tednu ali največ po desetih dnevih je treba na kontrolni pregled.